LIFE Viva Grass
Terviklikud planeerimislahendused poollooduslike koosluste jätkusuutlikuks majandamiseks ("Integrated planning tool to ensure viability of grasslands"), LIFE13ENV/LT/000189.
Partnerid
- Pavilniai ja Verkiai Regionaalpark
- Silute piirkond
- OÜ Hnit-Baltic
- Dubysa regionaalpargi direktsioon
- Läti Ülikool
- Cēsise vald
- Keskkonnalahenduste Instituut
- Eesti Maaülikool
- Lääne-Saare vald
- Kurese farm
- Šovītes talu
- Balti Keskkonnafoorumi Eesti, Läti ja Leedu kontorid
Taust
Poollooduslike rohumaade pindala on Euroopas viimase sajandi jooksul linnastumise, põllu- või metsamaaks muutmise või maa kasutusest väljalangemise (ääremaad, niisked alad) tagajärjel märgatavalt kahanenud. Rohumaade elurikkuse vähenemine viib ökosüsteemi funktsioonide ja teenuste halvenemise või kadumiseni. Nende teenuste kunstlik säilitamine või tekitamine nõuaks tohutuid rahalisi investeeringuid.
Eesmärgid
Projekti eesmärgiks on toetada rohumaade elurikkuse ja nende poolt pakutavate hüvede (ökosüsteemiteenuste) säilimist, edendades ökosüsteemipõhist planeerimist ning majanduslikult jätkusuutlikku rohumaade majandamist. Projekti käigus demonstreeritakse rohumaade mitmeotstarbelise kasutuse võimalusi, mis on aluseks maapiirkondade jätkusuutlikkusele ja stiimuliks kohalikule majandusele.
Projekti sihiks on tõsta looduslike ja pool-looduslike rohumaade majandamise efektiivsust, panustades strateegilise planeerimise protsessidesse projektis väljatöötatava tervikliku planeerimisvahendi kaudu. Terviklik planeerimisvahend rohumaade jätkusuutlikuks majandamiseks peaks tugevdama sotsiaal-, majandus-, keskkonna- ja põllumajanduspoliitikate vahelisi seoseid.
Tegevused
Projekt viidi ellu Baltimaades 9 pilootalal.
Projekti tegevused:
- Rohumaade ökosüsteemiteenuste hindamine projekti pilootaladel.
- Planeerimisvahendi väljatöötamine, võttes arvesse looduskaitsepoliitikat mõjutavaid sotsiaal-majanduslikke tegureid.
- Balti riikide riiklike poliitikate ja seadusandluse analüüs.
- Pilootstsenaariumide väljatöötamine rohumaade pikaajaliseks majandamiseks.
- Koolitused sihtrühmadele planeerimisvahendi kasutamisest ning planeerimisvahendi testimine riiklikul, piirkonna (maakonna), kohaliku omavalitsuse, looduskaitseala ja talu tasandil.
Tulemused
Projekti tulemustega saab tutvuda SIIN!